postheadericon Nie mam okresu a nie jestem w ciąży

Najpowszechniejszym objawem, skłaniającym kobiety do rozważania możliwości tego, iż są w ciąży zazwyczaj jest spóźniające się krwawienie miesięczne. Jak się jednak okazuje, symptom ten niekoniecznie musi wskazywać na ciążę. Brak okresu i ból brzucha mogą też świadczyć o innych dolegliwościach, zwłaszcza jeśli test ciążowy wykazał wynik negatywny.

Regularne krwawienia miesięczne wskazują, iż w organizmie kobiety gospodarka hormonalna jest prawidłowa. Brak okresu wcale jednak nie musi świadczyć o ciąży. Taki symptom może być powiązany chociażby z zaburzeniami hormonalnymi. Wówczas konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa, który zleci przeprowadzenie odpowiednich badań i postawi diagnozę.

Opóźnienie miesiączki może być spowodowane między innymi stresującym trybem życia, nadmiernym wysiłkiem fizycznym (zwłaszcza u kobiet, które regularnie uprawiają sporty), zmianą klimaty, przyjmowaniem niektórych leków bądź chorobą.

Brak okresu i brak ciąży może także być spowodowany zaprzestaniem przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Odstawienie tego rodzaju preparatów zazwyczaj ma dość duży wpływ na regularność cykli menstruacyjnych.

Jeśli poprzednie krwawienia występowały dość regularnie, wówczas mogło to być uzależnione od stosowania antykoncepcji hormonalnej. Miesiączki po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych bardzo często bywają nieregularne, a jest to związane w głównej mierze z rozregulowaniem się gospodarki hormonalnej w organizmie.

Jeśli nie mamy okresu, a test ciążowy wykazał negatywny wynik, wówczas musimy też wziąć pod uwagę, że niekiedy w takich wskazaniach zdarzają się po prostu pomyłki. Tego rodzaju testy wprawdzie są obarczone niedużym ryzykiem błędu, ale zawsze mogą się pomylić.

Bardzo rzadko zdarza się, że wynik jest fałszywie dodatni (czyli gdy test pokaże wynik pozytywny mimo braku ciąży), natomiast znacznie częściej zdarza się, że urządzenie wskazuje wynik fałszywie ujemny. Może tak zdarzyć się na przykład z powodu niedokładnie wykonanego badania (wskazówki dotyczące przeprowadzania testu znajdują się na ogół na opakowaniu testu).

Brak miesiączki może oznaczać także rozmaite choroby ginekologiczne, które często wymagają interwencji ginekologicznej. W trosce o własne zdrowie każda z pań powinna więc obserwować swoje ciało, w celu zapobiegania poważnym schorzeniom układu rozrodczego.